image

Słownik pojęć drukarskich

Słownik pojęć drukarskich

Obecnie każdy z nas coś drukuje, dokumenty, ulotki czy wizytówki. Bardzo często zdarza się, że musimy skorzystać z usług drukarni. Jej pracownicy odpowiadając na nasze pytania dotyczące zleceń bardzo często posługują się poligraficznymi pojęciami, których oczywiście nie rozumiemy. Warto jest więc zapoznać się z kilkoma, tak abyśmy wiedzieli podczas rozmowy o czym jest mowa.

RGB- R – red (czerwonej), G – green (zielonej) i B – blue (niebieskiej), właśnie z tych kolorów składa ten model przestrzeni barw. Z połączenia barw RGB w dowolnych kombinacjach można uzyskać szeroki zakres barw pochodnych. Związany jest on także z właściwościami ludzkiego oka, odpowiedzialnego za odbieranie wiązek światła, oznacza to, że możemy dostrzec dowolną barwę dzięki wymieszaniu, w odpowiednich proporcjach.

CMYK– C – cyjan, M – magenta, Y – żółty, K – czarny. Nazwa powstała w połączeniu pierwszych liter angielskich nazw tych kolorów. CMYK jest zestawem barw i składa się z czterech podstawowych farb drukarskich. Poprzez odpowiednie ich mieszanie uzyskujemy wszystkie kolory, jakie są potrzebne do produkcji wielobarwnych druków z przeznaczeniem reklamowych czy każdym innym.

Rozdzielczość– oznacza ilość malutkich punktów, które tworzą widzialny znak w druku. Jego miara to dpi  i im większa ta miara tym obraz jest wyraźniejszy i ostrzejszy. Do prac poligraficznych stosujemy rozdzielczość 300 dpi.

Rozkładówka– są to dwie strony poligrafii w oprawie zszytej przez środek grzbietu. Dzięki temu możemy uzyskać lepszy efekt wizerunkowy i zajmuje większą powierzchnie.

Spad drukarski– zadrukowany obszar arkusza, który zostaje odcięty w trakcie procesów wykończenia wydrukowanych materiałów w introligatorni. Wszystkie drukowane elementy dochodzące do marginesu dokumentu muszą zostać rozszerzone, tak, aby wychodziły od 2 do 5 mm poza brzegi dokumentu.

Sztancowanie– polega na wykrawaniu z arkusza papieru, tektury czy innego tworzywa sztucznego określonego kształtu, którego nie możemy uzyskać, stosując zwykłe krojenie na gilotynie.

Wektor- do opisu obrazu wykorzystywane są figury geometryczne (lub bryły, w przypadku grafiki 3D). Mogą być to na przykład odcinki czy wielokąty. Grafika wektorowa jest w pełni skalowalną, co oznacza, że obrazy wektorowe można powiększać i zmieniać ich proporcje bez uszczerbku na ich jakości.

Druk– jest to kilkakrotne odbicie obrazu z formy drukowej na przykład na papier. Druk są to też różne  techniki powielania tekstu i grafiki za pomocą maszyn drukarskich oraz drukarki i ploterów.

Format brutto- to dokument wraz z częścią spadową i informacyjną.

Format netto-  to wymiary gotowego produktu. Na przykład  broszury, wizytówki, ulotki czy plakatu.

Pantone- system identyfikacji kolorów. Dodatkowo powinniśmy wiedzieć, że jego skala obejmuje 1761 kolorów powstałych na skutek zmieszania ze sobą 18 rożnych pigmentów. Drukowanie metodą nie tylko jest droższe ale również bardziej czasochłonne.

Znając podstawowe pojęcia poligraficzne, będziemy mogli spokojnie porozumieć się z pracownikami drukarni.