image

 Jak przygotować plik do druku ?

 Jak przygotować plik do druku ?

Aby złożyć zamówienie w drukarni, konieczne jest odpowiednie przygotowanie pliku do druku. Zagwarantuje nam to, że zlecony wydruk będzie idealnie wykonany.

Pierwszą i podstawową rzeczą, którą powinniśmy zrobić jest format, w którym zapisujemy plik przeznaczony do druku. Często wykorzystywanym formatem pliku do druku jest format PDF. Jest to najczęściej używany format zalecany do zapisu większości plików przeznaczonych do wydruku. Innymi formatami są  JPG i TIFF.

JPG pozwala na dużą kompresję plików graficznych, jednak nie nadaje się do druku wielkoformatowego. Jeśli chodzi o TIFF jest to format grafiki rastrowej. Posiada on większą rozpiętość barwna (JPG – 8 bitów/kanał, TIFF – 16 bitów/kanał) oraz większe kompresowanie, umożliwia również  profesjonalne wykorzystanie plików graficznych.

Bardzo istotne przy projektowaniu jest także odpowiednie ustawienie spadów i marginesów. Pozwoli nam to uniknąć białych oblamówek po wydruku. Spady to 3 mm zapasu projektowanej grafiki, która przekracza linię cięcia produktu.

Bardzo ważnym czynnikiem jest także zastosowanie właściwej przestrzeni barwnej. Możemy zastosować grafikę w przestrzeni CMYK lub RGB. CMYK wykorzystywana jest w druku offsetowym,  cyfrowym laserowym oraz lateksowym i solwentowym. Natomiast RGB stosuje się w druku pigmentowym fotografii. Wybór odpowiedniej przestrzeni jest bardzo ważny ponieważ obie różnią się kolorystyką. Wybierzmy odpowiedni rodzaj na początku  pracy z plikiem graficznym.

Jeśli zależy nam na wysokiej jakości wydruku, musimy także zainteresować się tematem nafarbienia, jest to ważna decyzja, aby mieć pewność, że wydruk przyniesie oczekiwany efekt. Musimy ustawić odpowiednie parametry procentowych farb, jest to zależne od rodzaju papieru jaki wybieramy do druku. Powinniśmy wiedzieć, że dla papieru gazetowego nafarbienie nie powinno przekroczyć 240%, dla innych papierów niepowlekanych – 280%, dla papierów powlekanych – 330%, efekt głębokiej czerni C-40%, M-30%, Y-30%, K-100%, a suma farb nie powinna przekroczyć 220%. Jeśli wybierzemy odpowiednie nafarbienie, nie musimy martwić się, że farby zleją się po wydrukowanym arkuszu.

Dzięki odpowiedniej rozdzielczości plik miał odpowiednią ostrość. Właściwa rozdzielczość do druku wynosi  300 ppi. Koniecznie musimy to wziąć pod uwagę już przy wyborze odpowiedniej grafiki. Odpowiedni dobór rozdzielczości da nam gwarancje, że po wydruku nie zmieni się ona w kolorowa plamę.

Kolejnym ważnym etapem przy przygotowaniu pliku do wydruku jest dostosowanie pola zadruku.  Określa ono liczbę wydrukowanych arkuszy, na których zmieści się wydruk naszej grafiki. Zdarza się, że zmniejszenie rozmiaru projektu nawet o milimetry pozwala zwiększyć liczbę użytków w polu zadruku, a tym samym ogranicza liczbę wykorzystanych arkuszy.

Pamiętajmy, że obecnie mamy możliwość skorzystania z gotowych szablonów, które udostępniają nam drukarnie. Gotowe szablony pozwolą nam także na odpowiednie rozplanowanie projektu. Jeśli będziemy mieli pytania zawsze możemy poprosić profesjonalnego grafika o pomoc.