image

Fotoksiążka czy fotoalbum – co wybrać?

Fotoksiążka czy fotoalbum – co wybrać?

Zarówno fotoksiążka jak i fotoalbum to idealne rozwiązanie na trwałą pamiątkę. Dzięki nim nasze zdjęcia będą mieć idealną oprawę. Natomiast powinniśmy wiedzieć, że maja one wiele różnic. Fotoksiążka- jest to papierowy album z wydrukowanymi zdjęciami i dołączonymi do nich opisami lub komentarzami. Zdjęcia drukowane są na papierze fotograficznym i oprawione w okładkę. Ftoalbum- idealnie prezentuje zdjęcia krajobrazowe, ponieważ rozłożony na stole otworzy się całkowicie tworząc płaską panoramiczną powierzchnię.

Różnice fotoksiążki i fotoalbumu

Podstawowa różnicą jest oczywiście cena. Wynika ona przede wszystkim z techniki wykonania każdego z nich. Jeśli chodzi o fotoksiążkę to druk jest wysokiej jakości, cyfrowy druk jest tańszy i szybszy w wykonaniu. W fotoalbumach zdjęcia są drukowane na takiej samej zasadzie jak tradycyjnie przygotowywane odbitki zdjęć.

Kolejna bardzo ważną różnica jest tez sposób prezentacji zdjęć. W przypadku fotoksiążki stosowane są rozwiązania takiej same jak w tradycyjnych książkach, kartki mogą być sklejone lub zszywane. Nadruk w fotoalbumie jest dokonywany na jednym arkuszu, więc po rozłożeniu otrzymujemy elementy na płasko, co ułatwia nam oglądanie. Grube, sztywne strony fotoalbumu wykonywane są jako całość – obie strony powstają z jednego arkusza. Wykonywane są one z jednego arkusza papieru, dzięki czemu strony mogą być rozłożone zupełnie na płasko, co znacznie ułatwia oglądanie.

Jeśli chodzi o okładkę to w każdym z nich może być wykonana z ekoskóry bądź płótna. Jeśli zdecydujemy się na fotoksiążkę to okładka może być na przykład fotograficzna, ale w fotoalbumie również możemy wybrać opcje  z dodatkowym okienkiem na zdjęcie.

Cena jest bardzo istotna różnica obu tych pamiątek fotograficznych. Powinniśmy wiedzieć, że fotoksiążka jest tańszą wersją. Zalecana jest również do projektów, które mają zawierać dużą ilość zdjęć, ponieważ druk cyfrowy sprosta naszym oczekiwaniom. Fotoalbum jest wzbogacona wersją, idealna dla ludzi, którzy przykładają większą uwagę do wysokiej jakości wydruku zdjęć, ale również do detali samego produktu. Cena fotoalbumów jest 30% wyższa niż fotoksiążek. Jeżeli zależy nam na jakości i atrakcyjnym wyglądzie zamówmy fotoalbum, jeżeli ma decydować cena to wybierzmy  fotoksiążkę.

Fotoksiążka może liczyć nawet 160 stron, a w fotoksiążce zmieści się zaledwie 40 stron. Dlatego tez przy wyborze warto jest się zastanowić, jak dużo zdjęć chcemy umieścić w tego typu pamiątce.

Przy wyborze należy wziąć pod uwagę to w jakim celu chcemy taki produkt wykonać. Fotoalbum wykorzystuje się jako pamiątkę ważnych uroczystości, miedzy innymi ślubu, chrzcin czy Komunii świętej. Natomiast fotoksiążka wybierana jest w celu uwiecznienia wycieczek czy jako kroniki rodzinnej.  W obu przypadkach mamy możliwość wyboru formatu. Jeżeli mamy większość zdjęć poziomych to ładniej będą one wyglądać w fotoalbumie poziomym i odwrotnie dla większości zdjęć pionowych lepiej jest wybrać format pionowy fotoksiążki.