image

Jak działa druk offsetowy

Jak działa druk offsetowy ?

Druk offsetowy jest to druk płaski, obraz przenoszony jest z formy drukowej na podłoże drukowe dzięki cylindrowi pośredniemu, który jest pokryty gumą offsetową (obciągiem). Offset dzieli się na dwa rodzaje, są to między innymi:

Jak działa druk offsetowy

Jest to bardzo tania technika druku, jeśli interesuje nas duża ilość odbitek. Najczęściej wybierany jest przy produkcji ulotek, wizytówek czy banerów. W nowoczesnych drukarkach offsetowych nie trzeba ręcznie montować arkuszy drukarskich, dlatego jest to nie tylko szybka, ale również wydajna technologia. Druk offsetowy wykorzystuje się również do drukowania gazet i czasopism, ponieważ produkuje je się w dużych nakładach. Sama maszyna do druku offsetowego jest potrzebuje naprawdę dużo czasu, aby ją przygotować do druku, ponieważ konieczne jest wytworzenie formy drukowej.

Maszyna do druku offsetowego składa się z trzech rodzajów wałków, są to miedzy innymi:

Coldset i heatset używany jest przede wszystkim do drukowania gazet. Metoda heatset stosowana jest do wydawnictw tych wyższej jakości, na przykład na papierze kalandrowanym i kredowanym.

coldset – offset na zimno- farba utrwalana przez wsiąkanie w papier

heatset – offset na gorąco- farba utrwalana przez wsiąkanie w papier i odparowanie w wysokich temperaturach.

Każdy z wałków odpowiada za nałożenie na przesuwany automatycznie arkusz papieru konkretnego koloru z palety CMYK: cyan, magenta, yellow i black. Przy druku offsetowym wykorzystuje się przyciąganie oraz odpychanie wody, czyli matryca pokrywana jest substancją oleofilną i hydrofobową jednocześnie, która przyciąga tłuste farby i odpycha wodę. Warto jest wiedzie, że w celu przygotowania maszyny offsetowej do produkcji konieczne jest: przygotowanie kliszy, naświetlanie matrycy, zrobienie blachy do każdego koloru oddzielnie, przygotowanie maszyny drukującej, zadanie farby. Jest to czasochłonne i koszt asa wysokie.

Zalety i wady druku offsetowego

Zaletą offsetu jest możliwość drukowania na takich materiałach jak papier samoprzylepny i gruby karton, oraz możliwość stosowania dużej ilości dodatkowych kolorów. Jakość druku jest bardzo dobra i dodatkowo odwzorowane są nawet najmniejsze elementy. Jeśli natomiast chodzi o wady to jest to przede wszystkim nie opłacalna mała ilość nakładu, wydruku offsetowego nie można również personalizować. Kolejną korzyścią druku offsetowego, o której warto wspomnieć, jest możliwość zastosowania bogatej kolorystyki, którą można zmieniać nawet w momencie samego wydruku.

Decydując się na druk offsetowy musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim koszty. Najlepiej jest zdecydować się na taki rodzaj druku jeśli nakład będzie duży. Wtedy jest to opłacalne, w innym wypadku poniesiemy bardzo duże koszty.