image

Druk cyfrowy czy offsetowy?

Druk cyfrowy czy offsetowy?

Obecnie na rynku najczęściej spotykanymi w biznesie rodzajami druku są druk offsetowy i cyfrowy. Druk cyfrowy jest to druk przenoszony bezpośrednio  z pliku elektronicznego na przykład pdf czy doc. Druk offsetowy natomiast  to technologia w której obraz przenoszony jest na papier za pośrednictwem specjalnie wcześniej przygotowywanych matryc. Z drukiem cyfrowym spotykamy się w szkołach i biurach, a pliki przeznaczone do druku są bezpośrednio dostarczane do urządzenia drukującego w postaci danych komputerowych. Druk offsetowy zapewnia dużo lepsze odwzorowanie, a co za tym idzie – jakość druku. Jego druk niestety nie pozwala na możliwość zmian w projekcie podczas wydruku. Druk offsetowy możemy podzielić na:

Wybierając rodzaj druku, powinniśmy przede wszystkim  kierować się nie tylko jego nakładem i czasem realizacji. Aby projekt spełnił nasze oczekiwania, to technologia wydruku powinna być dobrana do jego parametrów.

Zalety druku cyfrowego i offsetowego

Główną zaletą druku cyfrowego jest to, że zlecenie można wykonać od ręki. Po wydruku nadają się one do obróbki, a całość nie potrzebuje czasu na wyschnięcie. Możliwy jest również nadruk na różnych podłożach i w szerokim przedziale gramatur. Jeśli natomiast chodzi o druk offsetowy to jego jakość jest dużo lepsza. Dodatkowo możliwe jest wykorzystanie kolorów dodatkowych. Istnieje tez możliwość wykorzystania większego formatu arkusza, dzięki temu im większa ilość druku tym cena niższa.

Wady druku cyfrowego i offsetowego

W druku cyfrowym jakość jest gorsza, a ponieważ większa ilość druku jest droższa to opłaca się tylko mała ilość wydruków. Natomiast przy druku offsetowym koszty uruchomienia produkcji są wysokie.

Zastosowanie

Druk cyfrowy nadaje się do niskiej ilości wydruku ulotek, wizytówek, zaproszeń, pocztówek, zdjęć czy materiałów szkoleniowych. Do druku offsetowego będą to ulotki w wysokim nakładzie druku, plakaty, teczki firmowe, kalendarze czy jakiekolwiek papiery biurowe.

Wybór odpowiedniego druku może przynieść nam nie lada problem, chociażby dlatego, że mało kto zna jego techniki. Zarówno druk cyfrowy, jak i offsetowy są jednymi z najpopularniejszych technologii druku i oferują najwięcej możliwości. Jeśli chodzi o wybranie odpowiedniej dla nas metody powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, czy jaka ilość wydruku na interesuje. Jeśli ilość wydruku jest większa to zdecydowanie przewagę ma druk offsetowy. Jeśli natomiast interesuje  nas duża ilość wydruku to powinniśmy zdecydować się na druk cyfrowy. Jeśli nie będziemy wiedzieli na jaki rodzaj druku się zdecydować, zawsze możemy skonsultować się z pracownikiem drukarni, który poinformuje nas jaki będzie dla nas nie tylko najtańszy, ale również który z nich będzie jakościowo najlepszy. Z drugiej strony dobrze jest mieć chociaż ogólną wiedzę na temat każdej z tych metod.